Zuhause in Berlin


  • Czy niedawno jesteś w Niemczech?
  • Jesteś w trudnej sytuacji?
  • Nie masz stałego miejsca zamieszkania lub jesteś zagrożony utratą mieszkania?
  • Nie wiesz, co robić dalej?

 

Jesteśmy tutaj dla Ciebie!

 

Projekt „Zuhause in Berlin” (ZiB) oferuje porady społeczne w językach: polskim, rosyjskim, litewskim, hiszpańskim, niemieckim i angielskim.

Wspólnie z Państwem poszukujemy prostych i skutecznych rozwiązań oraz  opracowujemy strategie wyjścia z trudnych sytuacji z uwzględnieniem realnych możliwości i indywidualnych okoliczności. W pierwszej kolejności kierujemy osoby potrzebujące do istniejących struktur wsparcia i ogólnodostępnych usług publicznych.

Zakres oferowanego doradztwa:

  • bezdomność lub zagrożenie bezdomnością,
  • prawa do świadczeń socjalnych, opieki zdrowotnej, spraw urzędowych i składania wniosków,
  • trudności w codziennym funkcjonowaniu, integracji społecznej i partycypacji obywatelskiej,
  • możliwości podnoszenia kwalifikacji, np.: kursy językowe, poszukiwanie pracy, uznawanie kwalifikacji zawodowych (nostryfikacja).

 

Porady są dostępne wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji terminu poprzez wypełnienie formularza online!


Punkt wyjścia

W Berlinie blisko 65 000* osób żyje bez stałego miejsca zamieszkania,
z czego około 7 000 mieszka bezpośrednio na ulicy. Ponad połowę tej grupy stanowią obywatele państw Unii Europejskiej pochodzący z krajów Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej. Bezdomność – także ta ukryta – dotyka coraz częściej osoby z zagranicy. Do głównych przyczyn należą bariery językowe oraz brak wiedzy o dostępnych strukturach pomocy, świadczeniach socjalnych i przysługujących prawach.

Projekt „Zuhause in Berlin” (ZiB) powstał jako odpowiedź na te wyzwania. Sierowany jest do nowo przybyłych obywateli UE oraz ich dzieci poniżej 18. roku życia, a także do osób bez stalego miejsca zamieszkania, które potrzebują wsparcia.

Projekt jest finansowany w ramach programu „EhAP-Plus” przez Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych oraz Unię Europejską z funduszy Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (ESF Plus).Współfinansowanie zapewnia Senat Berlina ds. Pracy, Spraw Społecznych, Równości, Integracji, Różnorodności i Antydyskryminacji.

Cel projektu

Celem projektu ZiB jest trwała poprawa i stabilizacja sytuacji życiowej nowo przybyłych  migrantów i migrantek o ograniczonych zasobach a także osób bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością –  w taki sposóbaby umożliwić im pełną integrację społeczną i obywatelską.

Poza wsparciem doraźnym, projekt oferuje również działania o charakterze długofalowym, które sprzyjają trwałej integracji w społeczeństwie.

Podejście do działania

Poprzez indywidualne i grupowe konsultacje i w różnych językach, ZiB oferuje wsparcie oraz pomaga w płynnym przejściu do korzystania z systemowych form pomocy – takich jak Jobcenter, poradnie lub urzędy.

Dodatkowo projekt realizuje szkolenia z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji oraz wspiera współpracę między instytucjami i organizacjami zaangażowanymi w walkę z bezdomnością i wykluczeniem społecznym.